środa, 29 stycznia 2014

Polskie pasy nośne do AK i AKM


W tym materiale postaram się przedstawić i porównać ze sobą modela pasów używanych w WP do karabinków AK i AKM.
Nie będą tu uwzględnione nowoczesne pasy, ale tylko klasyczne dwupunktowe pasy wojskowe polskiej produkcji.
Zaczniemy od przedstawienie każdego z pasów w kolejności od najmłodszego do najstarszego a następnie do porównania ich budowy.

Typ trzeci


Ten model pasa do "kałacha" kojarzy większość osób.
Wykonany z taśmy parcianej z tworzywa sztucznego. Z jednej strony zaszyta klamra do regulacji długości pasa. Z drugiej zamocowane trzema nitami metalowe okucie mocujące d-ring z nawleczonym karabinkiem (karabinka nie trzeba zdejmować w celu zamocowania pasa na borni, ale nie wszyscy o tym wiedzą). Po środku skórzana szlufka. Na pasie który posiadam nie ma żadnych sygnatur czy pieczęci.

Typ drugi


Bardzo podobny do wcześniej omówionego. Różnica polega na tym co zamocowano do metalowego okucia. W tym wypadku specyficznie ugięty z drutu pierścień na którym mocuje się skórzany troczek z klamrą z bolcem i zapina się go do broni tworząc pętlę. Na pasie znajdują się pieczęcie dwie okrągła i kwadratowa nie są czytelne. Jest również data produkcji, bez wyraźnej ostatniej cyfry: 197x


Typ pierwszy


Wykonany w przeciwieństwie do swoich następców z naturalnej taśmy parcianej. Ten na zdjęciach jest wyblakły ale w okolicy zaszycia skóry prześwitują chyba resztki pierwotnego koloru - charakterystycznego dla elementów z naturalnej taśmy parcianej odcienia jasnej zieleni, takiego samego jak n.p. na szelkach "dusicielkach". Kalmara ma taka samą wielkość, jak w późniejszych pasach, ale otwarty profil. Bez tego nie założylibyśmy pasa na do broni. Ponieważ drugi koniec jest zbyt gruby i duży. Został obszyty skórą, która mocuje klamerkę z bolcem i skórzaną taśmę. Za ich pomocą, których przypinamy koniec pasa do bączka w broni. Podobne zakończenie ma pas do rkm D, patrząc dalej korzeni pomysłu można szukać w pasach do PPSz.41 i PPS.43 gdzie wedle podobnej zasady mocowano pasy, jednak w detalach rozwiązanie wyglądało inaczej. Pas jest bogato sygnowany widać na nim rok produkcji 1961, 11 w owalu - F.B. Radom, i nie do końca czytelną kwadratowa pieczęć.


Porównanie różnic

Mocowanie do broni




Klamry




Szlufki


Długość pasów
Jeśli weźmiemy sama długość taśmy parcianej, to dla pasów drugiego i trzeciego typu jest taka sama. Pas pierwszego typu jest o kilka centymetrów krótszy.