czwartek, 30 stycznia 2014

Nakrętki na wylot lufy AK i AKM


Dziś porównany nakrętki zajadające się u wylotu lufy w polskich karabinkach AK i AKM.
Na odcinku lufy pomiędzy podstawą muszki a wylotem, znajduje się gwint (prawy), który mocuje nakrętkę. Dodatkowo jej położenie ustala zatrzask, w postaci trzpienia podpartego sprężyną, umieszczony w podstawie muszki.

Typ pierwszy
Wykonana z oksydowanej stali. Posiada cztery podcięcia dla zatrzasku. Są na niej też dwie równolegle zeszlifowane powierzchnie umożliwiające uchwycenie nakrętki kluczem. Ten typ nakrętki pojawia się wraz z kbk AK oraz wczesnej produkcji AKM.





Typ drugi
Wykonana ze stali malowanej na czarno. Jest nie symetryczna i posiada tylko jedno podcięcie dla zatrzasku ustalającego by nakrętka ustawiła się na broni w odpowiedniej pozycji. Pełnie ona bowiem poza funkcje ochrony końca lufy i gwintu również funkcje kompensatora podrzutu.
Nakrętki tego rodzaju pojawiają się w dokumentach w 1972 wraz z pojawieniem się AKMS. Są zamienne z wcześniejszym typem nakrętek.






Odrzutnik do strzelanie nabojami ślepymi
Wykonany ze stali, wykończony na srebrny kolor. Posiada masywną w porównaniu z nakrętkami budowę. Mamy więcej, bo aż osiem, nacięć pod zatrzask zabezpieczający. Moletowane boki a od czoła nacięcie pod wkrętak ułatwiające montaż i demontaż urządzenia na broni. W przeciwieństwie do wcześniej przedstawionych nakrętek, które były nowe ta jest używana i wewnątrz posiada ślady osady korozyjnego. Zakładano ją na wylot lufy podczas używania amunicji pozoracyjnej w celu zapewnienia działania automatyki broni. Wewnątrz nakrętki znajduje się kryza zmniejszająca prędkość wylotową gazów z przewodu lufy.