sobota, 22 marca 2014

Bagnety do polskich Kałasznikowów


Niżej przedstawię i opiszę podstawowe typy bagnetów produkowanych i używanych w Polsce wraz z karabinkiem AK i AKM. Materiał nie będzie zawierał informacji w zakresie różnic produkcyjnych w obrębie jednego typu bagnetu ale jedynie ogólną typologię związaną z kolejnymi modelami.

Model 56-H-212
Wprowadzony wraz z karabinkiem AK. Prosta nożowa głownia ze zbroczem i centralnym sztychem. Jelec z pierścieniem, okładki chwytu z tworzywa sztucznego, mocowane dwoma śrubami. Charakterystycznie rozdwojone zakończenie głowicy. Zatrzask umiejscowiony w rękojeści zaraz za jelcem. Pochwa metalowa z dławikiem ze skórzana żabką.






Model 6H3
Pojawia się wraz z AKMem. Bagnet jest zupełnie inną konstrukcją niż 56-H-212. Głownia nożowa typu Bowie, z otworem pozwalającym, po połączeniu z pochwą, stworzyć nożyce do cięcia drutów. Jelec z pierścieniem do osadzania na lufie. Rękojeść pokryta z zewnątrz tworzywem sztucznym. Z każdej jej strony widać po dwa zaślepione otwory; kryjące zapewne śruby mocujące. Głowica w której znajduje się zatrzask również znajduje się pod okładzinami. W jej okolicy znajduje się otwór pozwalający przepleść skórzany pasek, którego koniec mocuje się do jelca. Ma on w założeniu zwiększyć pewność chwytu, kiedy bagnet używany jest w roli noża.
Pochwa jest metalowa. Posiada dławik. Na jej zakończeniu posiada mechanizm służący, po połączeniu z głownią, na stworzenie nożyc do przecinania drutów lub przewodów, również tych pod napięciem. Izolację wówczas zapewnia gumowa nakładka na górnej części pochwy oraz tworzywowe okładki chwytu bagnetu. Do oczka, znajdującego się w okolicy górnej krawędzi pochwy, mocowana jest za pomocą karabińczyka skórzana żabka.








Model 6H4
Modyfikacja bagnetu 6H3. Zmiany objęły głownie rękojeść i głowicę. Głownia i pochwa pozostały nie zmienione.






Porównanie
Niżej zdjęcia porównawcze wszystkich opisanych wyżej modeli bagnetów oraz ich pochew. Na ostatnim zdjęciu widać bagnety 6H3 i 6H4 w roli nożyc do przecinania drutów.






Mocowanie do broni
Poniżej zobaczyć można sposób mocowania bagnetów do broni. Jest on zupełnie inny w wypadku AK i AKM. W AK zatrzask blokuje bagnet o podstawę muszki. W AKM natomiast o występ w dolnej części kolanka gazowego.





Porównanie pochwy i żabki bagnetu 56-H-212 z nożem wz.55
Na koniec porównanie wymiarów pochew i konstrukcji żabek bagnetu 56-H-212 i noża wz.55. Kiedy oglądamy je samodzielnie, bez możliwości porównania, mogą wydawać się takie same. Jednak, co pokazują poniższe zdjęcia, takie nie są. Choć ich konstrukcja jest bardzo podobna.